Gépjármű kárrendezés folyamata

Kárbejelentés - Kárfelvétel - Kárszámítás (Pótszemle, ha szükséges) - Kifizetési javaslat.

1. Kárbejelentés
Kérjük, kárbejelentését az illetékes biztosító társaságnál tegye meg!

  • Saját hibás (Casco) kár esetén annál a biztosítónál, ahol az Ön Casco biztosítása van.
  • Idegen hibás (felelősségi) kár esetén annál a biztosítónál, ahol a baleset okozójának a kötelező biztosítását kezelik.
  • Ismeretlen gépjármű által okozott káreseményt 30 napon belül a Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ) Gépjármű Kárrendezési Irodájának kell bejelenteni.
  • Amennyiben a balesetet okozónak nem volt érvényes kötelező felelősségbiztosítása, úgy a bekövetkezett káreseményt 8 napon belül a MABISZ-nál kell bejelenteni:

MABISZ GKI - Gépjármű Kárrendezési Iroda
E-mail: kar@mabisz.hu
Cím: 1062 Budapest, Andrássy út 93.
Levelezési cím: 1381 Budapest 62., Pf. 1297
 
Kérjük, ügyeljen az alábbi határidők betartására: 
KGFB

  • A biztosított 8 napon belül köteles saját biztosítójának a balesetről a bejelentést megtenni.
  • A károsult 30 napon belül köteles kárigényét a károkozó biztosítójának bejelenteni.
    CASCO
    A casco biztosításban leírtaknak megfelelően (általában 2 munkanap)
  • (Külföldön bekövetkezett káresemény bejelentésének határidejét a hazaérkezés időpontjától kell számítani.)

Kérjük, a kárbejelentés során feltétlenül adja meg a biztosítótársaságnak, hogy a sérült gépjárművet hol lehet majd megtekinteni, illetve adja meg a kapcsolattartó elérhetőségét, lehetőség szerint mobilszámot. A biztosítótársaság ezt követően elektronikus úton megbízást küld a Kárszakértőnek a kárfelvételre.

2. Kárfelvétel
 
A  Kárszakértő a kárfelvételi megbízás beérkezésétől számított 1 munkanapon belül felveszi Önnel a kapcsolatot, hogy a szemle helyét és időpontját egyeztessék.
 
A kárfelvételre az Ön által megadott címen, 3 munkanapon belül kerül sor.
 
Kárfelvételkor kérjük, hogy a következő, kárrendezéshez szükséges dokumentumokat készítse elő a Kárszakrtő számára: 

  • baleseti bejelentő (kék-sárga) vagy rendőrségi igazolás
  • kárbejelentő nyomtatvány
  • forgalmi engedély fénymásolata
  • vezető jogosítványának fénymásolat (annak, aki a balesetkor a gépjárművet vezette)
  • gépjármű törzskönyvének fénymásolata
  • cégek esetén az aláírási címpéldány fénymásolatát és a kárügyben eljáró személy részére szóló meghatalmazást is kérünk.

 
 
3. Kárszámítás, káranyag összeállítása
 
A Kárszakértők a szemlét követő 48 órán belül elkészíti a kárszámítást és megküldi azt a kárfelvétel fotóival és jegyzőkönyvével együtt az illetékes biztosítótársaság számára.

A kárrendezés további folyamata , így a jogalap elbírálása, fizetési kötelezettség-vállalás, valamint a kártérítés kifizetése a biztosító-társaságok jogosultsága és feladata. A Kárszakértő Iroda a kárügy jogalapját illetően nem tud felvilágosítást adni.

Kárrendezési módok:

Amennyiben a jármű gazdaságosan javítható, vagyis nem totálkáros, Ön a következő két lehetőség közül választhat:

a. Egyezségi kárrendezés

Kárszakértő a kárfelvételt követően kalkulációt készít a várható javítási összegről.

Amennyiben Ön a kiszámolt összeget elfogadja, vagyis ebből fedezni tudja gépjárműve javítását, azt a biztosító társaság egyéb bizonylat benyújtása nélkül megtéríti az Ön részére. Kárkifizetés kizárólag rendezett jogalap esetén történhet.

b. Számlás kárrendezés

Ebben az esetben a Kárszakértők által készített - és Önnek átadott - kárfelvételi jegyzőkönyvet vagy kalkulációt szíveskedjék átadni az Ön által választott javítóműhely számára, majd a javítóműhely által készített számlát kérjük, juttassa el a Biztosítóhoz.

A benyújtott számlák számfejtése (ellenőrzése) két-három munkanapot vesz igénybe.

c. Totálkár
 
Amennyiben a jármű gazdaságosan nem javítható, a sérült gépjármű értékelését a Kárszakértő eljuttatja a kárt rendező biztosító társaság számára.
Ebben az esetben a kár összegére vonatkozó információt kizárólag a biztosító társaságok nyújtanak. Legkorábban a kárfelvételt követően egy hét múlva érdeklődhet a biztosítónál a kiszámolt összeg felől. Kérjük, hogy a roncs értékesítése előtt szíveskedjen az érintett biztosító társasággal egyeztetni.
 
 
4. Kifizetési javaslat
 
A Kárszakértő totálkár esetén automatikusan, egyezségi kárrendezés esetén a beérkezett egyezségi nyilatkozat, számlás kárrendezés esetén a beérkezett számla alapján tesz kifizetési javaslatot a kárfelvételt megrendelő biztosító társaság felé. A kártérítési összeg kiutalása a biztosító társaság feladata.

Pótszemle:
Bizonyos esetekben az Ön gépjárművének olyan sérülései is lehetnek, melyek a kárfelvételkor nem láthatóak, csak az autó megbontását követően derülnek ki. Ilyen esetben Ön vagy a javító pótszemlét kérhet a gépjárműre.
A pótszemle igényt a Biztosítónál vagy a Kárszakértőnél is bejelentheti telefonon, vagy e-mailben. Pótszemlét követően a kárszakértő új, a pótszemlével módosított kárszámítást készít.
 
A kárrendezés dokumentumai
 
Az alábbi lista tartalmazza azon dokumentumok listáját, melyekre a biztosító társaságoknak a kár rendezéséhez szükségük van. Kérjük, hogy ezeket a dokumentumokat minél előbb adja át kárszakértőnknek, hiszen ezzel lerövidítheti a kárrendezés idejét!

  • Baleseti bejelentő (kék-sárga) eredeti példánya vagy rendőrségtől kapott eredeti iratok (Amennyiben ezek eredeti példányát kárbejelentéskor az illetékes biztosítónál már leadta, kérjük ezek másolatát szíveskedjék kárszakértőnknek a kárfelvételkor átadni.)
  • Kitöltött gépjármű-kárbejelentő (Minden esetben ki kell tölteni, a baleseti bejelentő nem helyettesíti.)
  • Forgalmi engedély másolata
  • Jogosítvány másolata (kivéve, ha a gépjármű parkolt)
  • Törzskönyv másolat vagy banki meghatalmazás (Hitelezett gépjármű esetén a hitelező cég meghatalmazása, mely a kárösszeg felvételére is jogosít, valamint a hitelező cég aláírási címpéldányának másolata. Néhány finanszírozó csak a kárfelvétel után, a kárfelvételi jegyzőkönyv bemutatására adja ezt ki)
  • Cégek esetén a következő dokumentumok is szükségesek:

Aláírási címpéldány másolat

  • ÁFA nyilatkozat
  • Bankszámlaszám
  • Meghatalmazás kárügyintézésére a kárügyben eljáró személy részére.
  • A szemle során a kárszakértők tájékoztatást adnak arról, hogy milyen esetleges további dokumentumok szükségesek még a kár rendezéséhez.

Ezek leggyakrabban a következők: 

  • Javítási számla és kalkuláció vagy egyezségi nyilatkozat
  • Rendőrségi határozat (amennyiben rendőrségi intézkedés történt).
  • Abban az esetben, ha a fenti iratok nem állnak rendelkezésre a kárfelvételkor, az a kárrendezés elhúzódásához vezethet.